Kamna

 

Krbová kamna WamslerKamna, krbová kamna, krbové vložky a sporáky na dřevo, uhlí, pelety, jiná tuhá paliva, to vše naleznete v nabídce Namir.cz. Kamna v posledních letech často nahrazují plynové a elektrické kotle. Kamna na dřevo, či pelety jsou levnější alternativou k vytápění domů i bytů.  Krbová kamna jsou často vybavením našich obývacích místností. U nás si vyberete ta správná kamna, hodící se právě do vašeho interiéru. Nabízíme desítky kamen s výměníkem i bez něj. Máme litinová kamna, plechová i šamotová kamna.

 

NAMIR doporučuje krbová kamna české výroby značky Romotop, Wamsler a HAAS+SOHN!

Krbová kamna od firmy HS Flamingo s tepelným výměníkem Aquaflam 25, která jako jediná zvádnou vyhřát maximálně 600 m3 a mají výkon do vody 21 kW. Jsou dostupná ve čtyřech barvách a se třemi druhy regulace automatická, manuální a základí. Na video prezentaci všech barev se můžete podívat zde.

Z dílny firmy HAAS+SOHN doporučujeme kamna Grand Max Plus 11, které můžete připojit ke stávajícímu topnému systému s elektrickým nebo plynovým kotlem. Díky tomu je možné Grand Max Plus 11 využít k vytopení celého domu.

Novinkou od firmy HAAS+SOHN jsou krbová kamna české kvality Piccolo I s panoramatickým sklem. Přitažlivý design a funkčnost těchto krbových kamen splňuje nároky moderního bydlení.

Krbová kamna Aquaflam Vario - Barma 11/7 Kw jsou vysoce efektivní a ekologicky šetrná česká kamna s širokým výběrem barevných  variant.

Od českého výrobce Romotop doporočujeme kamna Stromboli 01Stromboli N04, které je možné otáčet kolem své osy. Patří ke špicce mezi kamny. Novinkou u Stromboli N04 je centrální přívod vzduchu.

Jak probíhá náš závoz a sestavení kamen se můžete podívat zde.

 

U nás si kamna vyberete! Přijďte se podívat k nám na prodejnu.

Ukázka instalace kamen s výměníkem zde.

Kouřovody je možné zakoupit pouze ke kamnům.Závoz

Na fotkách níže uvidíte ukázku závozu naším autem. Kamna bezpečně dopravíme až k Vám domů a sestavíme.

 

 

Kamna

Kamna jsou zařízení, která se používají k vytápění interiérů a zároveň jsou zajímavým designovým doplňkem do vašich chat a domů, chalupářská kamna a sporáky navíc mají plotny, na kterých můžete vařit. Kamna obvykle bývají vyrobeny z litiny, nebo z jiných nehořlavých materiálů. Teplo v kamnech vzniká spalováním paliva, kterým může být dřevo, uhlí, pelety, nebo třeba i biolíh. V našem sortimentu naleznete všechny typy kamen: chalupářská kamna, krbová kamna, krbová kamna na pelety, elektrická krbová kamna, kamna na biolíh, i závěsná kamna. Do sortimentu kamen také patří tzv, krbové vložky, což jsou kamnové konstrukce určené k zazdění.

 

Obsah

Typy

- Chalupářská kamna

- Krbová kamna

- Krbová kamna na pelety

- Kamna s výměníkem

- Krbové vložky

- Sporáky

- Elektrická kamna

- Kamna na biolíh

- Závěsná kamna


Přední výrobci kamen

- Jotul

- HAAS+SON

- Romotop

Jak vybírat kamna

Kam kamna postavit

- Podstavec pod kamna

Rady a odpovědi

 

Typy

Chalupářská kamna

Chalupářská kamna jsou levnější variantou ze sortimentu kamen, obvykle mívají dvoje dvířka, kde horní dvířka slouží k dávkování paliva a spodní k odebírání popelu. Většina chalupářských kamen má v horní části pod poklopem skrytou plotnu, kterou můžete využít k vaření. Mezi hlavní výrobce chalupářských kamen patří firmy Wamsler a KOVOPLAST.

 

Krbová kamna

Krbová kamna jsou oblíbeným designovým doplňkem v obývacích pokojích, které vám zpříjemňují celkovou atosféru díky čelním průhledným dvířkám, skrze které na vás dýchne atmosféra živého ohně. Krbová kamna jsou využívána jako levnější zdroj tepla oproti elektrickým, nebo plynovým topením. Mezi hlavní tahouny krbových kamen patří HAAS+SOHN a Jotul.

 

Krbová kamna na pelety

jsou krby, kde se jako palivo používají pelety, což jsou kapsle, které můžou obsahovat biomasu, nebo dřevo. Jejich výhoda je, že mají vysokou výhřevnost a jsou ekologické. Krbová kamna na pelety vyrábí mimo jiné firma HAAS+SOHN.

 

 

Kamna s výměníkem

Kamna v této kategorii mají připojení na stávající rozvod horké vody, kterou ohřívají a vy s ní tak můžete pomocí radiátorů a podlahového topení vytápět celý byt, nebo dům. V této kategorii naleznete nejen litinové, ocelové, nebo keramické krby s výměníkem, ale také sporáky s výměníkem. V této kategorii můžeme kromě osvědčených klasik HAAS+SOHN a Jotul doporučit třeba i kamna od výrobce Romotop.

 

Krbové vložky

Krbové vložky jsou levnějším řešením pro to, jak mít v bytě, či domě konečně pravý krb. Obvykle bývají levnější, než krby, ale za cenu toho, že dostanete jen samotnou vložku a zbytek musíte dozdít sami. Doporučujeme vložky od českého výrobce HAAS+SOHN.

 

 

Sporáky

Jsou speciální kamna, která nejen vytápí vaší kuchyň, ale i je můžete využít jako klasický sporák, nebo troubu. Tyto kamna mají navíc speciální nastavení dolního roštu, aby v nich vydržel žár nejméně 12 hodin bez přikládání a vy ste kdykoliv mohli znovu přiložit a roztopit během momentu kamna a vařit. Většina sporáků má i vestavěné teploměry, abyste věděli kolik stupňů je v troubě a na kolik pečete. Tahounem v této podkategorii je mimo českého výrobce HAAS+SOHN i výdobce Wamsler.

 

Elektrická kamna

Elektrická kamna jsou nejen zajímavým interiérovým doplňkem dokonale imitujícím oheň, ale současně výkonným topidlem s tichým chodem. Kamna jsou vybavena ventilátorem, kvalitním topným tělesem, nebo kontrolou proti přehřátí. V našem eshopu nabízíme elektrická kamna od výrobce SHARKS.

 

 

Kamna na biolíh

Biokrby jsou krby spalující tekutý biolíh. Hoří v nich tedy živý oheň, který je ale bez kouře, bez sazí, bez špíny a bez zápachu. Navíc nepotřebujete dlouhohou a pracnou přípravu dřeva. Naopak! Jednoduše otevřete láhev biolihu a nalijete ji do zásobníku. Zapálení biokrbu je potom dílem okamžiku a přitom maximálně bezpečné. Oheň v biokrbu se rozhoří naprosto plynule během několika minut.

 

Závěsná kamna

Už jste někdy přišli k někomu a divili ste se, proč v tom akváriu, které visí od stropu, nemá vodu? Protože to nebylo akvárium, ale kamna! Zajímavě řešená závěsná kamna opravdu vypadají jako akvárium, ale dokáží prozářit plápolavým světlem celý váš pokoj. A nejen to, ale také příjemě vytopí celý prostor. V našem sortimentu nabízíme závěsná kamna od výrobce Wanders.

 

 

Přední výrobci kamen

Jotul

Jøtul vyrábí a prodává litinová kamna a krbové vložky s důrazem na kvalitu, nadčasový design, uživatelskou přívětivost a tu nejvyšší úroveň bezpečnosti.

Jøtul nabízí kompletní sortiment jak tradičních, tak i moderních kamen a krbových vložek. Vychází z tradic norské řemeslné zručnosti a vyrábí sortiment produktů nejvyšší kvality, které by měly spotřebitele uspokojit po generace díky nadčasovému designu a dlouhodobé životnosti.

„Jsme pevně přesvědčeni o tom, že prosazování dobrého designu, podstatnou měrou přispívá k tomu, že se Jøtul drží jako vedoucí fima v oblasti kamen a krbů již od r. 1853. Dlouhodobé prosazování kvalitního designu, spolu s postupným vývojem uživatelsky populárních výrobků, pozitivně přispívá k růstu firmy Jøtul a bude hrát stále důležitější roli do budoucna.“

 

HAAS+SOHN

Firma HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH. Filozofií společnosti je vyrábět kvalitní výrobky za příznivou cenu a především spokojenost zákazníků. Tuto filozofii dokumentují časté a vysoké investice do modernizace technologií a kvalitní servis vlastních výrobků. Výrobky splňují veškeré požadavky na moderní topidlo a na jejich vývoji se podílí přední české a zahraniční designerské firmy. Designová řešení kamen jsou hřejivým doplňkem moderně zařízených domácností i rekreačních chalup a tradičně pojatých interiérů. Všechny typy kamen nám přináší pohledem na kousek přirozeného živého plamene skrze velkoplošná prosklená dvířka příjemnou tepelnou pohodu do našeho domova. Kamna se vyrábí v dvouplášťovém provedení. Vnější plášť kamen může být obložen keramickým obkladem nebo masivními kachlemi v několika barevných variantách, případně jej tvoří plášť z ocelového plechu opatřený odolnou žáruvzdornou barvou.

 

Romotop

Firma ROMOTOP spol. s r.o., která vznikla 31. srpna 1992, významně ovlivnila průnik krbových kamen na český trh. Z původní malosériové výroby se postupně v Suchdole nad Odrou vyvinulo pracoviště s nejmodernějším technologickým zázemím, silným konstrukčním a obchodním potenciálem. V oblasti designu, vývoje a kvality spalování patří Romotop mezi inovátory. Toto nám umožňuje být jedineční ve schopnosti individuálně přistupovat k zákazníkovi a rychle reagovat na jeho přání. Každý z výrobků, který opouští brány závodu, je praktickým výsledkem synergie všech 550 zaměstnanců. Vnitřní klima společnosti vytváříme tak, aby inspirovalo pracovníky k maximálnímu přínosu pro firmu a zákazníka. Originalita a kreativita je oceňována možností seberealizace a profesního růstu.

 

Jak vybrat kamna

Ze všeho nejdříve je třeba vybrat vhodný druh a materiálu kamen. Stanou se kamna hlavním zdrojem tepla na chalupě, nebo je pořizujete jako doplňkový zdroj tepla do svého domu? Nebo se jedná pouze o interiérový doplněk?

Nejdůležitějším ukazatelem, podle kterého je potřeba kamna vybírat je požadovaný výkon. Známou chybou je pořízení kamen o příliš vysokém topném výkonu. Při topení v těchto kamnech si pak volit mezi nepříjemným horkem a topením kamen na minimální výkon kdy hoří malinké polínko a zakuřuje se sklo.

Jak vybírat krbová kamna podle výkonu? Při výběru krbových kamen je potřeba spočítat, objem místnosti či místností v kubických metrech. Výpočet objemu místnosti je jednoduchý – velikost plochy podlahy krát výška stropu. Například místnost s rozměry 3m x 4m podlahy a 2,5m výška = 12x2,5 = 30m3 (metry kubické). Obvykle se uvádí, že 1kW výkonu krbových kamen bez problémů vytopí 20 m3 obytného prostoru. Jeden kilowat výkonu kamen stačí starších (nezateplených) domech, v novostavbách stačí 1kW na 40 m3.

Při výběru krbových kamen si můžeme dovolit toleranci plus/minus 1 kW, takže v tomto případě, jedná-li se o starý dům, měli bychom sáhnout po kamnech o výkonu 1 až 2 kW, u novostavby, kde nám stačí poloviční výkon, bychom měli shánět kamna 2 až 3kW. Při výpočtu výkonu krbových kamen je tolerance +/- 1 kW.

 

Kamna s nízkým tepelným výkonem prostory nevytopí, tedy teplo získané z kamen nestačí. Kamna jsou stále „přepalovaná“ a to vede k jejich brzkému zničení. Přehřátá kamna pak mohou popraskat či se zkroutit, poté Vám reklamace nebude uznána.

 

Kam kamna postavit

Jedním z hlavních orientačních bodů kam kamna umístit je komín. Důležité je také vymyslet kde budou kamna stát, stejně tak i na jaké podložce budou stát. Budou mít podezdívku, nebo jen skleněnou desku? Uvědomte si, že krbová kamna mohou mít váhu i 200 kg. Pokud máte staré stropy nebo stropy které nejsou na tuto váhu stavěné, je potřeba vybrat jiná krbová kamna. Pokud umístíte kamna do nadzemního patra domu, pak vám jejich váha může způsobit vážné potíže.

 

Podstavec pod kamna

České bezpečnostní předpisy (viz ČSN 06 1008) uvádějí rozměry nehořlavého podstavce pod kamny. Podlaha pod a kolem krbových kamen, kamen, či krbu musí být z nehořlavého materiálu. Nehořlavý podstavec musí být před dvířky či ohništěm ve vzdálenosti nejméně 80 cm a do stran minimálně 40 cm.

 

Jako nehořlavá podložka pod kamna a krby se používá

podkladové sklo

cihly

kámen

dlažba

podkladový plech

a další nehořlavé podložky

 

Rady a odpovědi na často kladené otázky

 

Průhledné okénko se špiní a zakuřuje se

Příčinu tohoto problému nelze vždy identifikovat, ale s největší pravděpodobností to je špatné palivo: příliš mokré dřevo (ideální vlhkost dřeva je 18-20%), nebo příliš mnoho přikládaného paliva. Další příčina může být třeba příliš malý tah komína. Sklo čistíme navlhčenými novinami a k dočištění použijeme suchý ubrousek. Další možnost je použít odstraňovač sazí.

Kamna zapáchají a kouří

Jako první pravidlo platí, že byste kamna neměli otevírat, dokud dřevo neshoří na uhlíky, pokud však kamna zapáchají a kouří i když máte zavřená dvířka problém může být následující. Buď to je tah komína příliš malý, nebo jde o vypalování ochranného laku u nově pořízených kamen, nebo jsou kamna špinavá a zaprášená. Pokud vám proudí do místnosti kouř i když máte zavřená dvířka, může být závada i na těsnění dvířek, to lze vyměnit.

 

Jak často čistit kamna a komín

Pokud používáte kamna na sezéní topení, tak byste měli podle normy ČSN 734201 nechat odborně prohlédnout komín dvakrát ročně. Je také nutné alespoň jednou za rok pořádně vyčistit, tím se prodlouží jejich životnost a také nebudou zapáchat při spalování.

 

Jak často vynášet popel

Na dně spalovací komory nechávejte 2-3 centimetrovou vrstvu popela, která bude sloužit jako izolační vrstva roštu, jako šamoty na bocích kamen. Popel je důležité pravidelně vyprazdňovat, aby rošt neležel ve žhavém popelu a neničil se.

 

Výkon výměníku není dostatečný

Plochy výměníku, které přenáší teplo na vodu jsou zanesené, tyto plochy můžete očistit kartáčem. V systému také nemusí být dostatečný tlak vody, ten zvýšíte tím, že do něj dolijete vodu. Nebo také může být příčinou to, že kamna nemáte nastavená na dostatečný výkon, to zařídíte pootevřením regulátoru vzduchu.

 

Instalace teplovodního výměníku

Ke kamnům s výměníkem zakoupeným v našem eshopu nabízíme instalaci u Vás doma. Ceny instalace jsou individuální na základě provedení a rozsahu práce. Koukněte se na ukázku instalace u našeho zákazníka ke kamnům Grand Max Plus 11.

 

Související odkazy: Kamna


 

NOVĚ PLATBA ONLINE KARTOU

Visa MasterCard

 

Logo ČT

Odborník z NAMIR.cz radí v pořadu Zahrada pod Lupou České televize
Představujeme štípače na dřevo

Celý článek s odborníkem na zahradní techniku v České televizi

 

JAN KRAUS také nakupuje v NAMIR.cz

Jan Kraus sekačky traktory Namir

Získaná ocenění a certifikáty

Autorizovaný prodejce

AL-KO Certifikát

NEJLEPŠÍ PRODEJCE INFRASAUN 2015

Nejlepší prodejce InFRASaun 2013

Nejlepší prodejce Infrasaun Heathland 2013

OBCHODNÍ PARTNER 2013

Obchodní partner sekaček Weibang 2013

GRILLAKADEMIE 2013

Grillakademie 2013

Grillakademie 2013

VYNIKAJÍCÍ OBCHODNÍ PARTNER ZNAČEK

MTD, SCHEPPACH, RYOBI, WOODSTAR,

DWT, TURFMASTER, HOMELITE, ...

Ocenění Garlando

AUTORIZOVANÝ PRODEJCE

CAMPINGAZ

Certifikát_malý

CERTIFIKÁT EXTRÉMNÍHO SEČENÍ

 

VARI CertifikátVARI Certifikát


TOPlist

Košík

(prázdný)


Produkt byl úspěšně přidán do košíku.
Pokračovat v nákupu Otevřít košík